25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü


Pazartesi, 25 Kasım 2019 00:00
a-A+

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü'nde, bu meselenin sadece kadını degil; aileyi ve toplumu da derinden ilgilendirdiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Kadın; her şeyden önce ailenin temel direği, toplumun temel taşıdır. Kadına yönelen şiddet, bütün bir hayatı yaşanmaz hâle getirir, toplumun nefes alması, gelişmesi imkânsızlaşır. 

Kadına yönelik şiddet, insanlığın ortak ve büyük sorunlarından biri, bir insanlık meselesi. Kadının hayatın her alandaki rolünü ve önemini artırması, modernizmin insanı bencilleştiren şartları, medya, savaşlar ve daha birçok gelişme, bu meseleyi acil şekilde çözülmesi gereken bir sorun olarak önümüze çıkarıyor.

Bizler bu anlamda; inancımız, medeniyetimiz ve insanlık anlayışımızın getirdiği büyük avantajlara sahibiz. Kadına hürmet eden, saygı duyan, anne sıfatıyla onu daima koruyup kollayan bir toplumuz. Yaradılanı Yaradan'dan ötürü seven, tarih boyunca hoşgörü ve mazluma sevgiyi, adaleti, merhameti üstün tutmuş bir ecdadın torunlarıyız. 

Bu ruh ve iklimden beslenen insanlar olarak; kadın erkek birlikte hareket edecek ve şiddeti durduracağız, yeneceğiz. Bundan hiç şüphem yok.


İktidara geldiğimiz 2002’den bu yana "Kadınlarımız" adına birçok yasal düzenlemelere imza attık. Bu süreçte; kadına yönelik şiddet, istismar ve her türlü ayrımcılıkla mücadele, kadın politikalarımızın temel unsurlarını oluşturdu. Kadınlarımızı korumak, aile ve iş yaşamlarını dengeli bir şekilde idare etmelerine yardımcı olmak, kız çocuklarımızın eğitim oranını yükseltmek ve şiddete karşı cezaların caydırıcı olması gibi pek çok alanda başarı elde ettik. Bundan sonra da kadınlarımızın yanında olmaya, onların hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğiz. Şiddete sıfır tolerans ilkesiyle, her alanda kadınlarımızı koruyacak tedbirler almayı sürdüreceğiz. 

Aile bizim için önemliyse, aileyi güçlendirmek istiyorsak; mutlaka ailenin, ev dediğimiz o yuvanın içinde şiddete yer olmadığını anlamak, anlatmak durumundayız. Devletimiz, STK'larımız, başta Sn. Cumhurbaşkanımız olmak üzere siyasetçilerimiz bu anlamda büyük çaba harcıyorlar. İnşallah sevgi ve huzur içinde ülkemizi güzel günlere taşıyacak, kadınıyla, erkeğiyle bu mutluluğu birlikte yaşayacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle; vatanımızın istiklali için şehadete yürüyen ve şiddet kurbanı olan kadınlarımızı şükranla yâd ediyor, hepsine Allah’tan rahmet diliyorum.

Bütün kadınlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Dr. Fatma Betül SAYAN KAYA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı

Sosyal Politikalar Başkanı

İstanbul Milletvekili