BASIN AÇIKLAMASI


Cuma, 28 Şubat 2020 00:00
a-A+

28 Şubat, üzerinden yıllar geçtikçe unutulmaya başlanan bir süreç olmanın tam tersine, her yıl aynı dehşet ve hüzünle hatırladığımız bir tarih.

 

28 Şubat; ülkemizin, demokrasimizin yaşadığı saldırıların en şiddetlilerinden biriydi. Millet iradesinin yok sayıldığı, insan haklarının rafa kaldırıldığı, Türk Demokrasi tarihine kara bir leke olarak kazınan 28 Şubat, ülkesine, değerlerine bağlı sıradan insanlar için de bir kâbustu.

 

Başörtülü kadınlarımıza eğitim hakkı tanınmadı ve askeri kurumlara sokulmadılar. Mütedeyyin insanlar kamu görevinden mahrum bırakıldılar. Milletimiz tehlikeli bir biçimde kutuplaştırıldı. Binlerce insanın hayat hikâyesi ya yarım kaldı ya da geriye dönülmez şekilde değişti. "Post Modern Darbe" olarak adlandırılan bu süreçte, milletimizin inanç özgürlüğünü postallar altında çiğnendi ve dindar insanlar bir takım planlı tiyatrolarla karalandı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, bu zor günlerin bin yıl süreceği söyleniyordu. Hamdolsun; baskıcı, otoriter ve karanlık 28 Şubat zihniyeti, Aziz Milletimizin vicdanlı, kararlı duruşu ile bertaraf edilmiştir.

 

2002 yılında Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki AK Parti'nin iktidara gelmesi ile vesayet odaklarına ilk darbe vurulmuş, milletin egemenliği kaldırıldığı raftan indirilmiştir. 18 yıllık hükümetlerimiz döneminde, bu statükocu ve seçkinci zihniyet zaman zaman AK Parti’ye ve milli iradeye ‘balans ayarı’ vermeye cüret etse de bu denemeler asla hedefine ulaşamamıştır.

 

28 Şubat sürecinin utanmaz destekçisi FETÖ de çeşitli yöntemlerle hedefine ulaşmak için yeni saldırılar yaptı. Bunların sonuncusu olan 15 Temmuz’da, milletimizin cesur direnişi ile karşılaşmış, Aziz Milletimiz Cumhurbaşkanına ve demokrasiye kanı ve canı pahasına sahip çıkmıştır.

 

Türkiye’nin güçlü, etkili ve bağımsız çizgisini kabullenemeyen odaklar, elbette darbe ya da benzeri hukuksuzlukların hayalini kurmaya devam ediyorlar. Ancak; Türkiye’de darbeler dönemine 15 Temmuz’da nokta koyan milletimiz, demokrasilerde gücünü halktan almayan bir hareketin asla başarılı olamayacağını tüm dünyaya ilan etmiştir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle;

 

28 Şubat, 15 Temmuz gibi karanlık günlerin ülkemizde tekrar yaşanmamasını temenni ediyorum.

 

Bunu sağlamak için milletimizle birlikte omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz.

Dr. Fatma Betül SAYAN KAYA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı

Sosyal Politikalar Başkanı

İstanbul Milletvekili