Bakan Kaya’nın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Mesajı


Pazar, 18 Mart 2018 00:00
a-A+

Çanakkale Zaferi tarihimize altın harflerle yazılmış, milletimizin hafızasından sonsuza kadar silinmeyecek kutlu bir zaferdir.

Çanakkale Zaferinin 103. Yıl dönümünü idrak ettiğimiz bu anlamlı günde Çanakkale destanının kahramanlarını bir kez daha rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

Bu kutlu zafer, dönemin modern ordularına karşı imanın ve cesaretin zaferidir. Bu zafer “Çanakkale Geçilmez” diyerek düşmana göğsünü siper eden kahraman Mehmetçiğimizin vatan, din ve hürriyet için canını feda ettiği şanlı bir destandır.

Çanakkale Zaferi ümmet bilinciyle bir milletin yedi düvele karşı onurlu direnişinin adıdır.  Bu direniş müstevlilerin tüm hesaplarını bozmuş yeni işgal girişimlerine karşı direniş yolunda milletimize ilham kaynağı olmuştur.

Aziz milletimiz kadını erkeği, genci yaşlısıyla Çanakkale’den aldığı ilhamla Mili mücadeleyi başlatmış, hiçbir zorluk karşısında pes etmemiştir. Bugün de terör örgütlerine ve onların destekçilerine karşı yürüttüğümüz mücadelede bizlere güç veren tıpkı Çanakkale’de, Kurtuluş savaşında olduğu gibi milletimizin inanç ve hürriyet aşkı olmuştur.

Gazi milletimiz 15 Temmuz gecesi darbeci FETÖ terör örgütüne karşı Çanakkale ruhuyla mücadele etmiş, en ağır silahlara karşı göğsünü siper ederek milli iradeye sahip çıkmış, ihanet çetesinin tüm oyunlarını bozmuştur. Kahraman silahlı kuvvetlerimiz Doğu ve Güneydoğu’da, Afrin’de verdiği mücadelede yazdığı kahramanlık destanlarıyla Çanakkale ruhunu yaşatmaya devam diyor.

Bizler 103 yıl önce olduğu gibi siyasette, ekonomide, sosyal politikalarda milli mücadele ruhunu yaşatmaya, bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya devam edeceğiz. Türkiye milletimizden aldığı güç, tarihinden aldığı ilhamla terör örgütlerinin her türlü oyununu bozmaya, kurulan her tuzağı bertaraf etmeye muktedirdir.

El Bab’da, Zeytin Dalı Harekâtında elde ettiğimiz başarı ülkemizin gücünü herkese göstermiştir. Türkiye dün olduğu gibi bugün de istiklal ve istikbalimize yönelik her türlü saldırıyı Çanakkale ruhuyla etkisiz hale getirecektir.

Bu duygularla, Gazi Milletimizin Çanakkale zaferinin 103. Yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitleri Anma Gününde bu toprakları bizlere yurt kılan tüm şehitlerimizi, Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle, minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.