3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı


Pazartesi, 3 Aralık 2018 00:00
a-A+

Kalplerinden gelen güç ve yaşama azmiyle engelleri aşan, hayatı umut ve inançlarıyla güzelleştiren engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü en kalbi duygularımla kutluyorum. 

Hep birlikte verdiğimiz Türkiye’yi büyütme ve geleceğe taşıma mücadelesi, ülkemizin her alanda başardığı büyük değişim ve gelişim, şüphesiz engelli vatandaşlarımız için de önemli sonuçlar doğurdu. AK Parti iktidarı ile gerçek anlamda işlemeye başlayan sosyal devlet yapısı ile Türkiye bu konuda dünyanın sayılı devletleri arasındaki yerini almıştır.

Son 16 yılda AK Parti iktidarlarında sosyal politika uygulamalarına ayrı bir ehemmiyet gösterilmiş, insan odaklı ve hak temelli bir anlayışla devrim niteliğinde adımlar atılmıştır. 3 Aralık 2001’de Sn. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla kurulan Engelli Koordinasyon Merkezi, bu anlamda çok önemli bir adım ve dönüm noktası olmuştur. 81 il ve 970 ilçemizde teşkilatlanan EKM’lerimiz ile her zaman onların yanındayız. Engelli kardeşlerimizin her istediklerinde bize erişebilmesi, sorunlarına çözüm üretmek, hayat standartlarını daha da yükseltmek adına onların talep ve görüşlerini dinlemeyi en önemli ayrıcalıklarımızdan biri olarak görmekteyiz.

2005 yılında ilk defa Engeliler Kanunu'nun hayata geçirilmesiyle engelli vatandaşlarımızın hakları hukuki güvence altına alınmış, hayatta ve toplumda kendilerine biçilen rolden daha fazlasını istemelerinin önü açılmıştır. Geçmişte adeta evlere hapsedilen engelli kardeşlerimiz; bugün sporda, sanatta, edebiyatta, siyasette, eğitimde, sivil toplumda, iş dünyasında kısacası hayatın tüm alanlarında büyük başarılara imza atarak göğsümüzü kabartmaktadırlar. 

Engellilerimizi ve haklarını hatırlamak, günlerle, haftalarla sınırlandırılmamalıdır. Onların yaşadığı zorluklar ve sorunlar sadece kendilerinin değil, yakınlarının, toplumun ve tüm insanlığın ortak sorunudur. Bu bilinçle onlar için "Pozitif Ayrımcılık" ilkesini benimsedik ve birçok ilke imza attık. 

Engellilere yönelik başlattığımız istihdam seferberliğimizle, kamuda 2002 yılında 5 bin 777 engelli olan memur sayısını, 2018 yılında 53 bin 964’e çıkarttık. Bakıma muhtaç bir şekilde yaşamlarını sürdüren engellilerimize yönelik Türkiye’de ilk defa "Evde Bakım ve Bakım Merkezi Hizmetleri" sunulmuş, devletimiz her zamankinden daha çok ilgi, alâka ve şefkatini onlara göstermiştir. 

Engelli maaşında yapılan yüksek iyileştirmelerden, eşit eğitim imkanlarına, ulaşım olanaklarından erken emeklilik hakkına, çevre düzenlemelerinden özel mesai haklarına kadar, engelli bireylerimizin huzurunu sağlamak ve hayatlarını kolaylaştırmak adına birçok yeniliği hayata geçirirken kendilerine yönelik hizmetlerimizin devamlılığında ve yeni politikalar geliştirmekte de kararlıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı arttırmasını temenni ediyor, tüm engelli kardeşlerimize mutlu, huzurlu bir hayat diliyorum. 


Dr. Fatma Betül Sayan KAYA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı 

Sosyal Politikalar Başkanı 

İstanbul Milletvekili