Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan ''Dehşet Çiftliği" başlıklı haberlere ilişkin olarak aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.


Pazar, 25 Şubat 2018 00:00
a-A+

Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan “Dehşet Çiftliği" başlıklı haberlere ilişkin olarak aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza bağlı Çocuk Destek Merkezlerinde 5395 sayılı kanun uyarınca bakım kararı alınan çocuklarımıza barınma, eğitim, tedavi ve sosyal rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir. 

Kuruluşlarımızda kalan çocuklarımızın kanun gereği bakım hizmetleri sürdürülürken özgürlükleri kısıtlanmamakta ve haftalık belirlenen zamanlarda programlı bir şeklide kuruluş dışına izinli olarak gönderilmektedir.

Adı geçen kuruluştan izinli olarak ayrılan bir çocuğumuzun izin bitiminde kuruluşa dönmediği tespit edilerek ivedilikle kolluk güçlerine bildirimde bulunulmuştur. 

Kolluk kuvvetlerimizle işbirliği halinde operasyon gerçekleştirilmiş, bakım kararı olan çocuğumuz tekrar kuruluşumuza alınmıştır. 

Çocuğumuz yönelik halihazırda bakım, rehabilitasyon ve sosyal destek hizmetleri sürdürülmektedir.

Kuruluşlarımızda kalan diğer çocuklardan alınan bilgiler ve yapılan araştırmalar sonucunda Emniyet güçleri olaya karışan şahsın adresine baskın düzenlemiş ve bu kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir.

Çocuğumuz zorla tutulduğu yerden kurtarılmış ve kendisine uzman personellerimiz tarafından gerekli psikososyal destek sağlanmıştır.

Davanın ve bu olaya karışan şahsın en ağır cezaları almasının sonuna kadar takipçisi olacağız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.