25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Mesajı


Pazar, 25 Kasım 2018 00:00
a-A+

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle, sevgi ve fedakârlıklarıyla dünyayı güzelleştiren, hayatın her rengini hakkıyla taşıyan kadınlarımızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Kadınlarımız, milletimizin yüzyıllardır devam eden varlığının teminatı olmuş, Cumhuriyetin kuruluşu dahil bütün kader anlarında sahne almıştır. 15 Temmuz'da olduğu gibi, istiklal ve istikbalimize yönelik tehditlere karşı en ön saflarda mücadele eden kadınlarımız, geleceğimizin inşasında önemli rol oynamayı da sürdürüyorlar.

Bir milletin kadın unsuru güçlü ise mutlaka toplumsal ilişkileri, huzuru, ekonomisi ve variyeti de güçlüdür. Çünkü insanı yetiştiren kadınlardır. Önce onlar öğretir iyiyi ve kötüyü, merhameti, sevgiyi, saygıyı, inanç ve değerlerimizi.

Kadın, ailenin temelidir. Kadın, bir eş, bir evlat olarak toplumun hedeflerine varmasının teminatıdır. Eğer kadın mutlu ise mutlu bir nesil var demektir. Eğer kadın umut dolu ise, millet de umut içerisindedir. 

Kadınlarımızı daha cesur, eğitimli bireyler olarak hayatın her alanında daha fazla yer aldıkça, hayat da daha güzel olacaktır.

Bu gerçekler ışığında; Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü, hatalarımızı görmemize ve hızlı bir şekilde düzeltmemize vesile olmalıdır. Kadınların, herhangi bir sebeple istismara, şiddete, haksızlığa maruz kalması asla kabul edilemez. Kadınların uğradığı haksızlıklar, adaletsizlikler, ayrımcılıklar karşısında, toplum olarak hep birlikte gayret göstermemiz gerektiğine inanıyorum.

2002 yılından bu yana Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliginde, "Şiddete karşı sıfır tolerans" anlayışıyla yürüttüğümüz çalışmalarla; eğitimden sağlığa, istihdamdan siyasal hayata katılıma kadar her alanda, kadınlarımız için pozitif ayrımcılık içeren pek çok düzenlemeyi hayata geçirdik.

"Kadına şiddet, insanlığa ihanettir." diyerek, şiddetle çok boyutlu bir mücadeleyi bütün gücümüzle sürdürdük. Aynı zamanda kadınlarımız için sosyal, ekonomik, hukuki birçok desteği hayata gecirdik. Bu mücadelede de en büyük destekçimiz, her alanda ülkemizin yüzünü ağartan, cesur, özgüvenli kadınlarımız oldu.

Türkiye ve kadınlarımız, asla şiddete teslim olmayacak. Bu mesele ve açtığı yaralar kapanana kadar gereken her şeyi yapacak ve kadınlarımızı asla yalnız bırakmayacağız.

Şiddet kurbanı olan, 15 Temmuz darbe girişimi ve terörle mücadele sırasında yitirdiklerimiz başta olmak üzere vatan ve bayrak için şehit olan tüm kadınlarımızı şükranla yâd ediyor, hepsine Allah’tan rahmet diliyorum.