AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI VE İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 69. yıl dönümü vesilesiyle vatandaşlarımızın ve dünya milletlerinin İnsan Hakları Günü'nü tebrik ediyorum.

 

Yaşadığımız çağda, terörizm, ırkçılık, hoşgörüsüzlük, ayrımcılık, İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı gibi olgulara karşı dünya ne yazık ki sessiz kalmakta ve etkili tedbirler alamamaktadır. Bunun en son örneğine Kudüs'te şahit olduk. Filistinlilerin yaşadıkları baskı ve zulüm karşısında, uluslararası örgütlerin sessizliği, insanlık açısından kabul edilemez bir tablodur. Bu durum, temel hak ve özgürlüklerin korunması bakımından uluslararası işbirliğinin gerekliliğini açık biçimde ortaya koymaktadır.

 

Yaşanılabilir bir dünya için tüm bireylere insan olmanın onuruna yakışan yaşam standartları sağlamak ve onları haksızlıklara karşı korumak zorundayız. Tüm insanların temel insan hakları başta olmak üzere özgürlüklerinden vazgeçmek zorunda kalmadığı adaletli bir dünya inşa etmek hepimizin ortak sorumluluğundadır.

 

Bu düşüncelerle, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, bu anlamlı günün, milletimize ve tüm insanlığa; adalet, eşitlik, özgürlük temelinde mutlu bir gelecek getirmesini temenni ediyorum.