AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI VE İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, cinsel istismar suçlarına ilişkin düzenleme konusunda, "Yasal düzenlemeyle birlikte koruyucu ve önleyici hizmetlerimizi arttıracağız. Eğer bir çocuğumuz ihmal ve istismara uğradıysa, o hain alçaklara da kanun önünde en yüksek cezaları verecek şekilde bir düzenlemeyi getiriyoruz Allah'ın izniyle. 50 yıla kadar varan cezalarla, müebbet hapislerle, ağırlaştırılmış müebbet hapislerle çocuklarımıza dokunanların cezasını en ağır şekilde vereceğiz" dedi.

Bakan Kaya, Esenyurt Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Esenyurt 4. Olağan Kongresi'ndeki konuşmasında, çocuğun ihmal ve istismarıyla ilgili yeni bir düzenlemenin Bakanlar Kurulu'nun imzasına sunulduğunu, ardından Meclis'e sevk edileceğini dile getirdi.

Çocukları her türlü ihmal ve istismardan korumak gerektiğinin altını çizen Bakan Kaya, şunları söyledi:

“Yasal düzenlemeyle birlikte koruyucu ve önleyici hizmetlerimizi arttıracağız. İlgili bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve milletimizin vereceği destekle tüm çocuklarımızı her türlü ihmal ve istismardan korumak önceliğimiz. Eğer bir çocuğumuz ihmal ve istismara uğradıysa, o hain alçaklara da kanun önünde en yüksek cezaları verecek şekilde bir düzenlemeyi getiriyoruz Allah’ın izniyle. 50 yıla kadar varan cezalarla, müebbet hapislerle, ağırlaştırılmış müebbet hapislerle çocuklarımıza dokunanların cezasını en ağır şekilde vereceğiz.”

Bakan Kaya, "Öncelikli olarak çocuklarımızı koruyup kollamak. Hep birlikte millet, devlet, sivil toplum el ele çocuklarımızı koruyacağız ve güzel bir geleceğe inşallah kavuşturacağız. Bizim tek derdimiz, tek hayalimiz çocuklarımızın daha güçlü bir Türkiye'de yaşaması. Düzenlemenin hayırlı olmasını diliyorum. Tüm çocukların korunduğu, her türlü ihmalin, istismarın tamamen olmadığı bir ülke, bir dünya için daha fazla çalışmaya gayret edeceğiz" diye konuştu.

- "2018 için hedefimiz 2 milyon aileye ASDEP personeliyle ulaşmak"

AK Parti Büyükçekmece 6. Olağan Kongresi'ne de katılan Bakan Kaya, Büyükçekmece'yi AK Parti belediyeciliği ile tanıştırmak için kapı kapı dolaşacaklarını söyledi.
AK Parti hükümetlerinin yaptığı sosyal yardımlara değinen Bakan Kaya, şunları aktardı:

"Sosyal hizmetlerde 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışı ile dokunulmadık tek bir insan bile bırakmadık. Sosyal yardımlara 2002'de ayrılan bütçemiz 1.3 milyardı. Bugün sadece merkezi hükümetimizin bütçesi 36 milyar lira. Yerel yönetimlerle birlikte bu bütçe 50 milyarı aşıyor. Biz inşallah önümüzdeki 2019 seçimlerine kadar teşkilatımızla birlikte kapı kapı dolaşarak, dokunulmadık tek bir insan bırakmayacağız. Biz bakanlık olarak Aile Sosyal Destek programımızla kapı kapı dolaşıyoruz. Öncelikle sosyal olarak dezavantajlı kesimlerden başlıyoruz. Büyükçekmece'ye sosyal hizmet merkezini de en kısa zamanda açacağız. Böylece Büyükçekmece'deki kardeşlerimize yerinden daha hızlı şekilde ulaştıracağız. Son 3 ayda 300 bin aileyi ziyaret ettik. Yaklaşık 1 milyona yakın insanımıza ulaştık. Nerede sıkıntılı bir ev varsa oraya gidiyor ve dertlerini dinliyoruz. Anında bilgi işlem sistemimizle birlikte sağlık ve milli eğitim bakanlıklarımızla sıkıntılarını çözmeye başlıyoruz. 2018 yılı içerisinde yeni alacağımız ASDEP personelimizle birlikte hizmet kalitemizi artıracağız. 2018 için hedefimiz 2 milyon aileye ASDEP personeliyle ulaşmak."

Kendilerinin dertlerinin davaları olduğunu ifade eden Bakan Kaya, "Biz davasına inanan ve liderinin arkasında duran AK Parti teşkilatları olarak gece gündüz, 7 gün 24 saat çalışacağız. Cumhurbaşkanımıza verdiğimiz söz gereği, çalışarak dinleneceğiz. Bizim dinlenmeye vaktimiz yok. İstanbul'u yüzde 60'ların üstünde oyla alacağımıza ve sayın Cumhurbaşkanımızı da yeni sistemin ilk başkanı yapacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

- "Türkiye'nin önünde çok önemli iki seçim var"

Daha sonra Çatalca'da Ziya Altınoğlu Stadyum Yanı Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Çatalca İlçe Kongresi’ne katılan Bakan Kaya, Türkiye'nin önünde çok önemli iki seçim olduğunu, Çatalcalıların da AK belediyeciliği hak ettiğini belirterek, 2019'da Çatalca'nın buna kavuşacağını söyledi.

Bunun için de çok çalışılması gerektiğini aktaran Bakan Kaya, "Her kapıyı çalacağız. Çatalca'da çalınmadık tek kapı bırakmayacağız ve bütün gönüllere dokunacağız. 2019 seçimleri gençler için ayrı bir önem taşıyor. 2019 seçimlerinde bu ülkenin geleceği, 2023, 2053 ve 2071 hedefleri için dokunulmadık genç bırakmamamız lazım. 7'den 70'e tüm insanlara dokunacağız ve Çatalca'da bir destan yazacağız" diye konuştu.

Bakanlık olarak, ihtiyaç sahiplerine uluşmak için kapı kapı dolaştıklarını aktaran Bakan Kaya, ihtiyaçları yerinde giderdiklerini, gelecek dönemde bu süreci daha da hızlandıracaklarını ve dokunulmadık tek bir kapı bırakmayacaklarını söyledi.

- ‘’Bizim Ak gönüllü kadınlar olarak çok çalışıp 2019 seçimlerinde çalınmadık bir kapı bırakmamamız lazım"

Bakan Kaya, Kadıköy İmam Hatip Lisesi İBB 15 Temmuz Şehitler Konferans ve Spor Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti Kadıköy 6. Olağan İlçe Kongresi'nde, kongrede bir bayrak değişimi yaşanacağını ifade ederek, bugüne kadar ilçe teşkilatında emek vermiş tüm başkan ve yönetimlerine teşekkür etti.

Diğer siyasi partilerin kongrelerinde sandalyelerin havada uçuştuğuna dikkati çeken Bakan Kaya, "Biz de önceki ilçe başkanlarımız, mevcut başkanımız ve yeni başkan adayımız, 'Hep birlikte, omuz omuza bu davaya hizmet etmeye devam edeceğiz' diyorlar. İşte AK Parti'nin farkı da budur. Liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan her konuşmasında 'Bana siyasi hayatımda en büyük desteği veren hanım kardeşlerim olmuştur' diyor. İşte kadınları bu kadar destekleyen liderimize kadınlar olarak bizim bir borcumuz var. Bizim Ak gönüllü kadınlar olarak çok çalışıp 2019 seçimlerinde çalınmadık bir kapı bırakmamamız lazım" diye konuştu.

Bakan Kaya, gençler ve kadınlar olarak omuz omuza hep birlikte 2019 yılında çok daha fazla çalışacakları bir dönemin arefesinde olduklarını ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

"Şimdiden çalışmalarımız başladı. Eminim ki İstanbul teşkilatı ilçeleriyle birlikte 2019'da büyük bir destan yazacak. Ulaşımda, sağlıkta, altyapıda çok önemli hizmetler yaptık ama sosyal politikalarda adeta sessiz bir devrimi gerçekleştirdik. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışıyla AK Parti kurulduğu günden bugüne her insana dokunmayı amaçlayan dokunulmadık tek bir yoksul, mağdur bırakmayarak yola çıktık. Sosyal hizmetlere ayırdığımız bütçeyi 1,2 milyardan 36 milyar liraya çıkarttık. Bugün 2,5 milyon öğrencimize şartlı eğitim yardımı veriyoruz, ağırlıklı olarak kız çocuklarımıza veriyoruz. Çünkü istiyoruz ki, kızlarımız okusun, kadınlarımız güçlü olsun, ayakları üzerinde dimdik dursun, geleceğe en güzel şekilde hazırlansın. Geleceğin güçlü Türkiye'sine 2023'e gençlerimizle kadınlarımızla birlikte inşa etmenin yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Ülkemizi dünyanın en güçlü 10 ekonomisinin içerisine sizlerle birlikte taşıyacağız. Taşıyacağız ki dünyadaki mazlumların umudu olarak Türkiye çok daha fazla insana el uzatsın."
 
-"Ataşehir kadın kollarıyla, gençlik kollarıyla, ana kademesiyle birlikte omuz omuza 2019'da destan yazacak’’

Bakan Kaya daha sonra, Zübeyde Hanım Öğretmenevi Konferans Salonu'nda düzenlenen AK Parti Ataşehir 4. Olağan Kongresi'ne katıldı.

Bakan Kaya burada yaptığı konuşmada, 2019'da Ataşehir'i AK Partili belediyecilik anlayışına kavuşturmak istediklerini ifade ederek, "Ataşehir kadın kollarıyla, gençlik kollarıyla, ana kademesiyle birlikte omuz omuza 2019'da destan yazacak. Biz Ataşehir'e güveniyoruz. 2019 seçimlerine gidene kadar durmak yok, kapı kapı dolaşmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Siyasi hayatımda en büyük desteği hanım kardeşlerimden gördüm" dediğini aktaran Bakan Kaya, "Kapıların hepsini çaldığımız gibi tüm gönüllere girmeyi hedeflememiz lazım. Ataşehir'de dokunulmadık tek genç bırakmayacağız. Biz gençlerine güvenen bir siyasi partiyiz. Biz gençlerimizle, kadınlarımızla birlikte onlar için siyaset yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Kaya, son 15 yılda çok önemli hizmetlere imza atıldığını, kapısı çalınmamış tek bir ihtiyaç sahibi aile bırakmamak üzere ev ev dolaşıldığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Yoksullukla mücadele ettik. Son 15 yılda, yoksulluğu en fazla azaltan ülke, Türkiye oldu. Biz sadece yardım yapmıyoruz, yaptığımız sosyal politikalarla yoksullukla mücadele ediyoruz. Bu konuda başarımızı tüm dünya takdir ediyor. Bu anlayışla hizmetlerimizi artırarak devam ettireceğiz. Önümüzdeki dönemde bakanlık olarak Aile Sosyal Destek Programı'yla evlere giriyoruz. Dezavantajlı evlerden başlayarak kapı kapı dolaşıyoruz, ailenin ihtiyaçlarını yerinde tespit ediyoruz."

- "2019'da AK belediyeciliği yeniden Kartal'a getireceğiz"

İBB Hasan Doğan Spor Salonu'nda yapılan AK Parti Kartal İlçe Kongresi'ne de katılan Bakan Kaya, başkalarının kongrelerinde sandalyelerin uçuştuğunu, kendi kongrelerinde ise coşku ve sevinç yaşandığını söyledi.

Bakan Kaya, 2019 seçimlerinde Kartal'ı AK belediyeciliğe kavuşturacaklarını ifade ederek, "Bunun için gençler, hanımlar hep birlikte kapı kapı dolaşıp çalışacağız. 2019'a kadar çalınmadık tek bir kapı dahi bırakmayalım. Bizim arkasında yol yürüdüğümüz, dimdik duran, dünya lideri bir Başkanımız olacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı yeni sistemin ilk Başkanı sizlerle birlikte yapacağız" diye konuştu.

Bakan Kaya, 15 Temmuz gecesi Türk milletinin iradesine sahip çıktığını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O gece şehit ve gaziler verdik. Karşımızda hain teröristler vardı, onların arkasında ise adeta yedi düvel vardı. Bugünkü mücadelemiz de aynı şekilde sadece bir grupla bir odakla değil, biz de Cumhurbaşkanımızın arkasında dimdik yürümeye devam edeceğiz. 2019 seçimlerinin bilincinde ve şuurunda olan teşkilatlar olarak bizler, üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız. Emeğimizle, alın terimizle Kartal'ı da alacağız ve İstanbul'da da bir destan yazacağız."
AK Parti'nin tüm dünya mazlumlarının umudu bir parti olduğunu aktaran Bakan Kaya, Türkiye için dua eden mazlum milyonlar bulunduğunu dile getirdi.
 
Bakan Kaya, Türkiye'nin insanlığın kaybolan onurunu Suriye sınavında kurtardığını vurgulayarak, "Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı, Cerablus ve El-Bab'ın temizlenmesiyle Suriyeli kardeşlerimiz güvenli bölgelere geri dönmeye başladılar. Biz tüm mazlumların umudu olarak daha fazla çalışmaya devem edeceğiz. 2019'da AK belediyeciliği yeniden Kartal'a getireceğiz" dedi.

- ‘’Zeytinburnu'nda dokunulmadık bir kadın, dokunulmadık bir genç, dokunulmadık bir yürek bırakmamak zorundayız’’

Daha sonra AK Parti Zeytinburnu 6. Olağan İlçe Kongresi'ne katılan Bakan Kaya, "Siyasi hayatımın en büyük desteğini hanım kardeşlerimden gördüm" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile siyaset yaptıklarını ve arkasında yol yürüdüklerini ifade etti.

Bakan Kaya, 2019 seçimlerinin tarihi bir seçim olacağını belirterek, "Omuz omuza çok güçlü bir şekilde çalışmak zorundayız. Zeytinburnu'nda dokunulmadık bir kadın, dokunulmadık bir genç, dokunulmadık bir yürek bırakmamak zorundayız. Sadece kapıları çalmak değil, hem 15 yılda yaptığımız icraatları anlatmamız lazım hem çaldığımız kapıdaki, evdeki tüm gönüllere girmeyi başarmamız lazım. İşte biz bu inançla bütün yüreklere dokunmak üzere liderimizin arkasında Allah'ın izniyle kutlu yürüyüşe devam edeceğiz" diye konuştu:

Türkiye'yi 2023'te dünyanın en güçlü 10 ekonomisi arasına sokmak için çalışacaklarını dile getiren Bakan Kaya, şunları kaydetti:

"Elhamdülillah güçlü bir şekilde ilerliyoruz. Niçin ilerlemek zorundayız biliyor musunuz? Dünya mazlumlarının umudu bir Türkiye var bugün. Dün yine Doğu Guta'da kimyasal silah kullanarak, 40'ın üzerinde kadın, çocuk, masum insanlar katledildi. Rabbimden hepsine rahmet diliyorum. Üç gün önce Hatay'daydım, yine Doğu Guta'da Cumhurbaşkanımızın talimatıyla getirilen, orada şarapnellerle, bombalarla ağır yaralanan evlatlarımızla, aileleriyle buluştuk, annelerini kaybetmiş masum yavrular. O tek gözünü kaybetmiş Kerim bebek var ya basından hep birlikte izledik. Kerim bebeğin ablasına, 'ne olmak istiyorsun' diye sordum. Yüzü gülmeyen, acının bütün izlerini yüzünden ve hareketlerinde taşıyan masum bir evladımız. Ne dedi biliyor musunuz? 'Ben doktor olacağım, doktor olup kimyasal silahlardan etkilenen bebekleri kurtaracağım.' İşte bu mazlumlara bu Suriye sınavında sadece ve sadece Türkiye sahip çıkmıştır. İnsanlığın kaybolan onurunu Türkiye kurtarmıştır. Biz tüm mazlumların umudu olarak, 2019'da çok başarılı olmak zorundayız."

- ‘’Bahçelievler 15 Temmuz gecesi liderinin arkasında dimdik durmuştur’’

Bakan Kaya, Bahçelievler Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Bahçelievler 6. Olağan İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada ise, 2019 seçimlerinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Kongreye, 15 Temmuz 2016'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla Atatürk Havalimanı'na gitmek üzere yola çıkan ve 16 yaşında şehit olan Mahir Ayabak'ın ailesinin de geldiğini aktaran Bakan Kaya, "Bu vatan için gözünü kırpmadan şehit olan çocuklarımızı, kadınlarımızı rahmetle, minnetle yad ediyorum. 15 Temmuz gecesi sayın Cumhurbaşkanımız çağrı yaptığında Bahçelievler halkı yollara düştü, Atatürk Havalimanı'na gitti. Bahçelievler 15 Temmuz gecesi liderinin arkasında dimdik durmuştur. Bundan sonra da sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmek için 2019 seçimleri için çok çalışacağız" diye konuştu.

Bakan Kaya, AK Parti'nin kurulduğu günden beri "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışıyla, sosyal devlet anlayışıyla sosyal politikalar alanında da sessiz bir devrim gerçekleştirdiğini söyledi.
 
Sosyal yardımlara ayrılan bütçenin 1,2 milyar liradan 36 milyar liraya çıktığına işaret eden Bakan Kaya, şunları kaydetti:

"Eskiden engelliler, evlerinin bir köşesinde mahkum durumdayken, bugün engelli kardeşlerimiz için hem eğitimde hem de çalışma hayatında devrim niteliğinde değişiklikler yaptık. Daha geçtiğimiz hafta içi yaptığımız atamayla kamuda çalışan engelli sayısını 55 binlere çıkardık. Bir 2 bin 500'lük atamayı da önümüzdeki 6 ay içerisinde gerçekleştireceğiz. 500 engelli öğretmenin atamasını da önümüzdeki aylarda gerçekleştireceğiz. Bugün 500 bin engellisine evde bakım desteği veren bir hükümetiz. Biz gücümüzü milletimizden aldık ve milletimizden aldığımız güçle milletimize hizmet ettik, etmeye de devam ediyoruz. Kapı kapı dolaşacağımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak evleri ziyaret edeceğimiz yeni bir modeli getirdik. Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) dediğimiz yeni projemizle şimdi 3 bin olan ASDEP görevlimizle haneleri ziyaret ediyoruz, hanelerin ihtiyaçlarını yerinde tespit ediyoruz, hanelerin sorunlarına yerinde çözümler üretiyoruz. Biz sorunları erteleyen değil, çözümler üreten bir anlayışla insanımızın derdine derman olmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz."

- "Hedefimiz, yüzde 60'ın üstü"

Bakan Kaya, Mega Saray'da düzenlenen AK Parti Silivri 6. Olağan İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada ise, gelecek iki seçimin çok önemli seçimler olduğunu, 2019'un AK Parti'nin kutlu yürüyüşünde, 2023 yürüyüşünde bir milat olduğunu vurguladı.

Silivri'nin, eskiden AK Parti belediyeciliğiyle buluşmuş bir ilçe olduğunu, bu ilçeyi yeniden AK Parti belediyecilik anlayışıyla kavuşturmanın zamanı geldiğini belirten Bakan Kaya, yerel yönetimlerde yeniden Silivri'yi almak için kapı kapı dolaşacaklarını ifade etti.

Yeni kadronun heyecan ve coşkuyla evlere gireceğini ama en önemlisi AK Parti'nin yaptıklarını anlatarak, gönülleri kazanacaklarını dile getiren Bakan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bir dava. Biz bu davaya inanan AK kadrolar olarak, liderimizin arkasında dim dik yürüyeceğiz. Çünkü 2019'da hem yerelde hem de Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde bizim çok başarılı olmamız lazım. Artık çıtayı yükselttik. Yüzde 50'ler değil hedefimiz. Hedefimiz, yüzde 60'ın üstü. Yenilenen kadrolarımızla birlikte durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Yüzde 60'ların üzerinde bir oyla İstanbul'da sandıkları patlatacağız."

- "Dünyanın da artık hesap sorması lazım"

Bakan Kaya, AK Parti'nin bugün sadece Türkiye'nin umudu bir siyasi parti değil, tüm mazlum coğrafyaların umudu haline gelmiş bir parti olduğunu anlattı.

Dünyanın zalimlere, bu zulmü reva görenlere hesap sorma vaktinin gelip geçtiğini ifade eden Bakan Kaya, "İnsanlık onurunu ayaklar altına alan savaşın belli kuralları var. Onu da çiğneyen ve kimyasal saldırılar yapanlara dünyanın da artık hesap sorması lazım. Orada öldürülen, mazlum yavrularımız, kadınlarımız... Rabbim onlara rahmet eylesin. Bir an önce oradaki dramın bitmesini umuyoruz" dedi.

Silivrili kadınlara ve gençlere inandıklarını dile getiren Bakan Kaya,  konuşmasını şöyle tamamladı:

"15 Temmuz'da şehitler verdik ama bu milletin iradesine sahip çıktık. İstiklalimize ve istikbalimize 15 Temmuz'da nasıl sahip çıktıysak, bugün yedi düvel ile nasıl mücadele ediyorsak, unutmayalım ki mücadelemiz sürecek. Zor bir coğrafyadayız, mücadelemiz sürecek. Onun için biz daha güçlü olmalıyız, teşkilatlarımız daha güçlü olmalı. 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine Türkiye'yi sokacağız. 2023'e az kaldı. Önümüzdeki en önemli milat 2019. Allah'ın izniyle 2023 hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. 2053, 2071 hedeflerimizi gerçekleştireceğiz."